Atlas chwastów
Tam, gdzie rosną jakiekolwiek rośliny ozdobne lub jadalne, tam pojawiają się również chwasty. Ich obecność jest rzeczą całkowicie naturalną, dlatego każdy, kto ma w jakiś sposób do czynienia z ogrodnictwem, rolnictwem czy amatorską uprawą roślin, musi liczyć się z tym, że chwastów mu nie zabraknie. Oczywiście częstotliwość ich występowania jest uwarunkowana rozmaitymi czynnikami i nie ma pewności, że chwasty staną się naszą zmorą.
Jednak należy brać po uwagę opcję, że się takowe pojawią. Czy jest się czym martwić? Chwasty jako problem można rozpatrywać na kilku poziomach. Z jednej strony to rośliny-intruzy, których obecność może zaburzać wymiar estetyczny uprawy, zwłaszcza w przypadku roślin ozdobnych.
Przede wszystkim jednak chwast jest rośliną o dużym apetycie na składniki odżywcze w glebie, co odbija się negatywnie na kondycji roślin, które zasadziliśmy lub zasialiśmy. Stąd pojawiają się różne sposoby na to, aby chwastów się pozbyć, a wśród dostępnych metod mamy zarówno te naturalne, jak i oparte o środki chemiczne. Lista najczęściej występujących, typowych dla polskich warunków chwastów jest naprawdę długa.
Można tu wymieniać takie gatunki jak bodziszek drobny, chaber bławatek, fiołek polny, chwastnica jednostronna czy iglica pospolita. Rośliny te, jak wszystkie chwasty, są samosiejkami, więc nie ma de facto kontroli nad ich ekspansją oraz rozrostem. Można jedynie dążyć do ich eliminacji.
Aby wiedzieć więcej o chwastach, warto zaopatrzyć się w którymś z książkowych atlasów lub zajrzeć do internetu.